I. J. PADEREWSKI

Nowość

Alfred Nossig

Biografia jednego z najwybitniejszych Polaków autorstwa librecisty opery kompozytora Manru – Alfreda Nossiga.

Przekład na język polski: Aleksander Laskowski
Redakcja: Aleksandra Piętka
Współpraca redakcyjna: Iwona Witkowska

Seria Biblioteka TW-ON
ISBN 978-83-65844-38-5
Oprawa twarda
59 stron

„Prapremiera Manru, jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego skomponowanej do libretta Alfreda Nossiga, odbyła się w Dreźnie 29 maja 1901 roku. Broszura zatytułowana Paderewski ukazała się kilka tygodni wcześniej, w połowie marca, w Lipsku. Alfred Nossig napisał ją po niemiecku na zaproszenie oficyny wydawniczej H. Seemana. Tekst Nossiga jest rodzajem gawędy, kawiarnianej opowieści. Autor rozmaite cytaty przytacza nie zawsze dokładnie, prawdopodobnie z pamięci. Zdarza mu się przekręcać imiona i nazwiska przywoływanych postaci. Nie stroni też od anegdot.

Paderewski Nossiga jest cennym dokumentem, w którym utrwalone zostały wrażenia, jakie obdarzony niepospolitą inteligencją i wrażliwością autor wyniósł ze spotkań z Ignacym

Janem Paderewskim, a także ze wspólnej z nim pracy. Można domyślać się, że broszura ta ukazała się za wiedzą i zgodą Paderewskiego, zaś przypisywane mu w niej poglądy nie były mu obce. Tony, które pobrzmiewają w tym tekście, dziś mogą wydać się nam odległe, zwłaszcza gdy odnajdujemy w nich nuty kultu geniuszu i rasowej dumy Słowian. Nie można jednak zapominać o kulturowo-ideowym horyzoncie, w który dzieło Nossiga się wpisywało, podobnie zresztą jak jego libretto do opery Manru (…).”

Fragment od tłumacza.

 

W przekładzie świadomie pozostawiono błędy i wszelkie niekonsekwencje zapisu Autora.

25,00 zł brutto

Produkty z tej samej kategorii

Przejdź do góry