Balet w dwóch aktach na podstawie powieści Pierre'a Choderlosa de Laclosa „Les liaisons dangereuses”
Muzyka: Arturs Maskats
Libretto: Arturs Maskats i Krzysztof Pastor
Wykonania odbywają się za zgodą wydawnictwa: Musica Baltica Ltd.
Wykonawcy: Soliści, koryfeje, zespół baletowy, orkiestra i ansambl wokalny Opery Nova w Bydgoszczy
Już od wydania powieści Niebezpieczne związki w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.
Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność zdobył film Stephena Frearsa z roku 1988, z Glenn Close, Johnem Malkovichem i Michelle Pfeiffer.
Czołowy polski choreograf Krzysztof Pastor i łotewski kompozytor Arturs Maskats spotkali się w Rydze. Z rozmów i spotkań narodził się pomysł baletu Niebezpieczne związki, inspirowany powieścią i filmem. Kompozytor nie krył, że temat jest niezwykle fascynujący. - Cieszę się, że udało mi się wprowadzić do muzyki baletowej wokal. Skomponowałem arię dla kontratenora i krótką wstawkę dla zespołu wokalnego. Nie próbuję imitować muzyki z epoki, w której Choderlos de Laclos napisał powieść - mówił Arturs Maskats. - Ale nie ukrywam, że formy barokowe i klasyczne, zwłaszcza tańców, były dla mnie inspiracją.
Prapremiera odbyła się w Rydze, potem choreografię tę realizowały Teatr Wielki w Poznaniu, Teatry Narodowe w Brnie i Ostrawie oraz 11 listopada 2023 r. Opera Nova w Bydgoszczy.
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Nagórka
Choreografia: Krzysztof Pastor
Scenografia i kostiumy: Anna Kontek
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Projekcje: Ewa Krasucka